Rozwój Taoistycznego Tai Chi

 

Taoistyczny mędrzec Zhang Sanfeng (1127 -1279 n.e.) uchodzi powszechnie za twórcę zestawu ruchów określanego jako tai chi (taiji) lub Tai Chi Chuan (taijiquan). Prace przypisywane Zhang Sanfengowi zawarte są w Kanonie Taoizmu - zbiorze tekstów składających się na bazową część literatury taoizmu. Główny nacisk w tej literaturze położony jest na procesy, dzięki którym praktykujący wraca do stanu zdrowia ciała, umysłu i ducha. Zhang Sanfeng był przedstawicielem odłamu Wudang w taoizmie, który należał do jednego z wielkich kierunków taoizmu, znanego jako szkoła neidan lub Alchemia Wewnętrzna. Szkoła Alchemii Wewnętrznej skupia się na Powrocie do Źródła. Oznacza to powrót do duchowego zdrowia prowadzącego do harmonii z Tao, które jest źródłem wszelkiego bytu. Oznacza to także powrót do ciała doskonale zdrowego porównywalnego do fizjologii małego dziecka. Ten dwoisty proces znany jest także jako doskonalenie pierwotnej natury i życia.

Taoistyczne Tai Chi jest rezultatem życiowego dążenia Mistrza Moy Lin-shin, by zachować i przekazać przyszłym pokoleniom taoistyczne techniki doskonalenia pierwotnej natury i życia.

Kiedy Mistrz Moy przybył do Kanady w 1970 r., przeniósł ze sobą z Chin skarb taoistycznych sztuk zdrowotnych. Celem, któremu poświęcił swoje życie, było udostępnienie tych sztuk wszystkim. Aby przekazać swoją wiedzę wielu ludziom, potrzebował nośnika, który byłby zrozumiały dla osób spoza zamkniętych klasztorów. Wybrał tai chi.

 
Taoistyczne Tai Chi zostało stworzone przez Mistrza Moy na bazie formy 108 ruchów tai chi stylu Yang. Jednakowoż teoretyczne podstawy, cel i metody ćwiczeń są bardzo różne od tai chi stylu Yang. W Taoistycznym Tai Chi Mistrz Moy zawarł istotę technik doskonalenia taoistycznego, które poznawał w taoistycznej świątyni w mieście Guangzhou od wielu nauczycieli począwszy od swoich młodzieńczych lat.
Taoistyczne Tai Chi to niezwykłe osiągnięcie w przywróceniu tai chi jego pierwotnego celu jako środka doskonalenia zdrowia fizycznego i psychicznego oraz jako wyrażenie zasad taoizmu. Uwolnienie od cierpienia to podstawowy motyw taoizmu. Mistrz Moy pragnął udostępnić wszystkim korzyści zdrowotne płynące z praktykowania Taoistycznego Tai Chi. Obecnie Taoistyczne Tai Chi jest nauczane w około 500 miejscowościach na całym świecie. Szybki wzrost liczby ćwiczących osób w ciągu zaledwie 33 lat może być przypisany jedynie osobistym umiejętnościom Mistrza Moy jako nauczyciela i inspiracji, którą przekazał swoim uczniom, przekazującym teraz jego nauki dalej.

Do pracy nad innymi aspektami treningu taoistycznego takimi jak medytacje, chanting (śpiew), ceremonie taoistyczne czy studiowanie taoistycznych tekstów Mistrz Moy założył Instytut Taoizmu Fung Loy Kok, siostrzaną organizację Stowarzyszenia Taoistycznego Tai Chi. 

  © 2008 STTC www.augustyniaq.pl